دسته‌ها
مستند

تاریخ بزرگ: راهنمای کامل

تاریخ بزرگ: راهنمای کامل

سلام

برای من دیدن مستندها حکم یه لذت بی انتها رو داره، مستند خوب این ویژگی رو داره که هیچوقت تاریخ مصرف نداره و همیشه و هر لحظه که بخواهی ببینیش ازش لذت میبری… من هرجوری ده فیلم و یا حتی پنج فیلم برتر زندگیم رو بخوام انتخاب کنم یکی از این دو مستند حتماً داخلش هستند… اگه بتونم میخوام چند پست آینده‌ام رو به مستندها اختصاص بدم که عمدتاً از نگاه عموم دور میمانند و باید معرفی بشوند تا لذت دیدنشون رو با همه دوستان به اشتراک بگذارم.

نمایی از فیلم باراکا
نمایی از فیلم باراکا

decorative-lines-3

مستند بعنوان یک شاخه اصلی صنعت سینما خودش به چندین زیرشاخه تقسیم میشه که میتونه تاریخی، سیاسی، اجتماعی، علمی و … باشه. من تو این پست میخوام یک مستند علمی-تاریخی-سیاسی-اجتماعی!! رو به شما دوستان معرفی کنم:

مستند تاریخ بزرگ
مستند تاریخ بزرگ

تاریخ بزرگ یا BIG History جدیدترین مستند تهیه شده توسط شبکه فوق العاده توانمند History است که امکان نداره مستنددوست باشید و کاری از این شبکه معظم ندیده باشید. معمولاً مستندهای تاریخی شکل روایی مشابهی رو دنبال میکنند و اینجوری هستند که مثلاً یک واقعه، شخصیت یا دوره تاریخی رو در نظر می‌گیرند و راجع به اون اطلاعات تاریخی و مستندات مشخصی رو ارائه میدهند. در مورد مستندهای علمی هم معمولاً مشابه همین رفتار در مورد یک پدیده علمی و … انجام میشود. این رویکرد خب برای ارائه یک تصویر و اسنپ شات کامل از یک دوره (پدیده) فوق العاده است، ولی یک ایراد بزرگ دارد که برای فهم درست تاریخ (و البته علم) نباید صرفاً یک برهه یا یک اتفاق را دید. این که مثلاً این که علت ساخته شدن شهر نیویورک بندری بودن و نزدیک بودنش به رودخانه هادسن است که یک گزاره نسیتاً صحیح است ولی کامل نیست.

مستند تاریخ بزرگ
مستند تاریخ بزرگ

مستند تاریخ بزرگ سعی کرده کمی از این نگاه و مدل روایی کلاسیک فاصله بگیره و به مانند یک کاراگاه توانمند قطعات مختلف پازل رو کنار هم سوار کنه و تصویر بزرگ تاریخ رو به شما ارائه کند. این جور نگاه سیستمی رو خیلی خیلی دوست دارم، زیرا علاوه بر اطلاعات، بینش هم به مخاطب میده و کمک میکنه تمرین کنیم که صرفاً لایه بیرونی یک اتفاق یا پدیده رو بعنوان همه حقیقت ندونیم. در ویدیوی زیر آنونس زیبای این مستند را میبینید:

decorative-lines-3

ریشه ساخت و نوع نگاه این مجموعه به تلاشهای مورخ بسیار خوشنام «دیوید کریستین – David Christian» و «بیل گیتس – Bill Gates» برای ایجاد یک دوره آموزش کل تاریخ بشر به همه جهانیان، برمی‌گردد. به گمان این دو، نگاه به تاریخ می‌بایست گستره‌ای از لحظه انفجار بزرگ (مهبانگ) تا زمان حاضر را در بر بگیرد و اگر مردم دنیا شناخت بهتری به این نوع نگاه به تاریخ پیدا کنند، آینده بهتری هم برای بشر محقق خواهد شد.

دیوید کریستین
دیوید کریستین

خود بیل گیتس (که وسط دانشگاه درسش رو ول کرد!) این کورس رو جذابترین دوره آموزشی میدونه که تابحال دیده و ازش استفاده کرده. استفاده از اون هم خیلی ساده است، در سایت به شکل کاملاً رایگان ثبت نام کرده و از محتوای آنلاین ویدیویی و خواندنی با زیباترین اینفوگرافی‌های ممکن به راحتی استفاده میکنید. جزئیات بیشتر رو میتونید در خود سایت ببینید. محتوای دوره محدود به تاریخ نیست و همونجوری که در ابتدا اشاره کردم کلی اطلاعات علمی بسیار به روز هم در کنارش به مخاطب داده میشه.

پروژه تاریخ بزرگ
پروژه تاریخ بزرگ

این دو نفر ایده آموزش جهانی تاریخ را در قالب پروژه تاریخ بزرگ (Big History Project) آغاز کردند و در کنفرانس TED در ۲ مارچ ۲۰۱۱ در کالیفرنیا دیوید کریستین پلن بزرگ آموزشی خود را طی یک ارائه مطرح کرد که پیشنهاد میکنم حتماً ببینید. (تاریخ کل جهان در ۱۸ دقیقه!). برای شناخت بهتر این پروژه دیدن این ویدیو بسیار جذاب و دیدنی هم پیشنهاد میشود:

decorative-lines-3ساخت مجموعه تلویزیونی هم یکی دیگر از گامهای آموزشی این پروژه است که از یکسال پیش دیوید کریستین با همکاری یکی از بهترین‌های این حوزه (ساخت مستند) در جهان یعنی کانال هیستوری آغاز کرده است. تا امروز که این پست رو مینویسم ۱۴ قسمت این مجموعه پخش شده و من با اینکه اطلاعات عمومی خوبی دارم ولی اذعان میکنم شاید ۸۰ درصد مطالب این مجموعه رو یا هیچوقت نشنیده بودم و یا ارتباط منطقی اش رو با پدیده های دیگه درک نکرده بودم. یک نکته بسیار جذاب این مجموعه صدای نریشن آن است که برعهده هنرپیشه فوق محبوب این روزها «برایان کرانستونBryan Cranston» است و حقیقتاً خیلی خوب از کار درآمده است.

برایان کرانستون
برایان کرانستون

نمیدونم چجوری حسم رو باید منتقل کنم فقط اینو بگم که هر قسمت رو با عطش و حرص یادگیری فراوان می‌بینم. هدف غایی این مستند اینه که در ده ساعت کل محتوای کورس پروژه تاریخ بزرگ را در قالب یک شکل نمایشی بسیار غنی ارائه کند.

من سعی میکنم خیلی کوتاه به برخی از نکات فوق جذاب ارائه شده در این مجموعه اشاره کنم:

decorative-lines-2a

 • بزرگترین دلیل محل قرارگیری شهر نیویورک بخاطر نمک بوده است.
 • توانمندی تخمگذاری در خزندگان اولیه بخشی از چرخه تکاملی اونها برای حفظ نمک بود.
تاریخ بزرگ
تاریخ بزرگ
 • اسب مهمترین دلیل تنوع زبانی میان اقوام مختلف بوده است.
 • همچنین اسب دلیل اصلی ایجاد شلوار بوده!
 • انتخاب اسب بعنوان بزرگترین یاور انسانها یک امر اجتناب ناپذیر از میان ۶٫۶ میلیون گونه جاندار بوده است.
 • یکی از دلایل جذابیت طلا برای پیشنیان ما، نحوه انعکاس نور در آب رودخانه ها و چشمه ها بوده است!
 • بزرگترین دلیل شکست ناپلئون، جنس دکمه های حلبی لباسهای ارتش فرانسویان بوده است!
 • یکی از مهمترین دلایل توانمندی و استیلای بریتانیا بر جهان، اعتیاد مردم انگلیس به چایی بوده است!
 • ارتباط تکنیک‌های شکار و مسیریابی انسانهای اولیه با چینش دکمه های تلفنهای امروزی!

 • اولین مهندسی ژنتیک تاریخ توسط گروهی از پیشینیان ایرانی در نزدیکی آذربایجان کنونی انجام شده و طی آن یکی از گامهای اصلی بزرگ شدن مغز انسان و پیشرفت آن انجام گرفت.
 • چرا انسان برخلاف اغلب پستانداران میتواند رنگ قرمز را ببیند و تاثیر آن بر روانشناسی وی چه بوده است.

و صدها مورد بسیار جذاب دیگر که هریک به تنهایی جذاب است ولی با یکدیگر، ترکیبی بسیار بینظیر ایجاد میکنند.

decorative-lines-2شاید باورتان نشه ولی همین الان که دارم برای خودم این مطالب را مرور میکنم هم از شناخت این ماتریکس عظیم از حقایق بشدت هیجان زده ام.

به من اعتماد کنید و حتی یک روز را هم برای دیدن این مستندها و البته استفاده از کورس تاریخ بزرگ تلف نکنید.

منابع:

کولبرت ریپورت

پروژه تاریخ بزرگ

تاریخ بزرگ در کانال هیستوری ۲

پینوشت: بیل گیتس انسان بزرگی است، واقعاً کلام در بیان عظمت شخصیت و انسانیت وی ناتوان است.

پیروز و سربلند باشید

مسعود زمانی

۲۹ آذر ۱۳۹۲

–***–

«اگر از طریق فید (خوراک) من این نوشته را مطالعه می‌کنید، برای دسترسی مستقیم از این لینک استفاده کنید»

–***–

26 دیدگاه دربارهٔ «تاریخ بزرگ: راهنمای کامل»

سلام
بابت این پست از شما تشکر می کنم.
آقا مسعود من اینترنت پرسرعت و نامحدود ندارم ممکنه جایی رو به بنده معرفی کنید تا بتونم این مستندها رو خریداری کنم ؟ خیلی دنبال مستند برکت گشتم ولی پیداش نکردم

سلام دوست من، اگر عبارت “خرید فیلم باراکا” رو سرچ کنید مطمئناً به نتیجه میرسید، ولی اگر تهران هم هستید شاید بتونم به خدمتتون برسونم. پیروز و سربلند باشید همیشه

پاسخ

نیچه : “ذهن آدمی بصورتی بس غریب محدود است,او نمیتواند زندگی را بصورت یک کل دریابد.”
اول که تیتر مطلبت رو تو فیدخوان دیدم(اگه میشه آدرس فیدت رو تغییر بده چون بعضی از این فیدرها مثل فیدلی صفحه فیلتر رو نشون میدن) یاد همون جمله نیچه افتادم و گفتم که بالاخره نقض شد حرفش ولی
رفته رفته که خوندم و اومدم پایین دیدم نه بابا باز اول کار هستیم و پیشرفتی نکردیم و
خیلی شبیه اون کتابهایی بود که میگند: آیا میدانستید که , نکات جالب و خواندنی علمی !
تنها فرقش با اینا مثلا :آیا میدانستی که در یک سانتی متر پوست شما دوازده متر عصب و چهار متر رگ و مویرگ وجود دارد , ربط دادنش به چیز دیگراست اون چیزها هم اکثرا تاریخی و اجتماعی هستند
البته من هنوز ندیدم و از نوشته شما این نتیجه رو گرفتم و
به هرحال قدم خوبیه
به نظرم این ربط دادن/لینک کردن اینجور چیزها هم به اون آسونی نیست که بشه به اون راحتی نتیجه گرفت
مثلا : یکی از مهمترین دلایل توانمندی و استیلای بریتانیا بر جهان، اعتیاد مردم انگلیس به چایی بوده است!
این اعتیاد چرا بعد قرن ۱۷-۱۸ به دردشون خورده؟قبل اون اعتیاد نداشتند؟ مغول ها که نصف دنیا رو داشتند به چی اعتیاد داشتند؟ایران چجوری یه زمانی نصف دنیا رو داشت؟
این جور کارهای خیلی عظیم در زمره BigData جای میگیرند که هنوز اول راهه و خیلی جای کار داره و
حالا حالاها به نتیجه نمیرسه و قراره شگفت زده تر از این بشیم

سلام، اول اینکه از داشتن همچین کامنتی خیلی لذت میبرم، در مورد فید فعلاً خودم هم توش موندم، با یکی از دوستان مشورت میکنم ببینم چه راهکاری دارن. در مورد مستند پیشنهاد میکنم ببینیش و حتماً متوجه میشی این دغدغه شما هم درونش مطرح شده، من آخر نوشته ام گفتم که شاید تک تک اون نکاتی که به عنوان مثال عرض کردم خیلی جالب باشند، ولی از اون جالبتر ارتباط دادن همه آنها در قالب یک پازل و ماتریکس بزرگ است، شاید آوردن اون مثالها در انتهای مطلب اشتباه بوده و یکم باعث تقویت دیدگاه منفی شما شده ، ولی مطمئن باش با دیدنش نظرت عوض میشه…
بازهم خیلی خیلی ممنونم از نظرت… استفاده بردم و تقد خیلی درستی بود.

پاسخ

Dear Masoud:
Hi,
I really enjoyed watching the Baraka, and now i try to find a proper time to watch the
Samsara, I ‘ve learn a lot of new things just because of your amazing weblog.
Take care

وامق عزیز، سلام، مطمئن باشید اگر از باراکا لذت بردید samsara هم برایتان بسیار لذتبخش خواهد بود… خیلی خوشحالم کردید… بهتریها رو براتون آرزو میکنم دوست من

پاسخ

دقیقاً به انتظاراتتون خیلی نزدیکه… اگر دیدید حتماً نظرتون هم بگید.

پاسخ

سلام آقا مسعود،
ممنون از پست های خیلی خوبتون. از این یکی هم خیلی لذت بردم. راستش من همیشه مستندهای بی بی سی را دنبال می کردم و از شبکه هیستوری چیزی نمی دونستم. این ویدئو ها برای من و بچه هام بسیار جالبند و حتما آنها را خواهم دید. من تهران زندگی می کنم و نمی دانم امکانش هست یک کپی از اینها را ازتون بگیرم یا نه؟ ای میل من : snikraftar@hotmail.com
بازم ممنون
سعیده

سلام سعیده خانم، مستندهای کانال هیستوری عمدتاً توسط همین شبکه جهار یا شبکه های دردسترس دیگه پخش میشوند… من برایتان یک ایمیل میفرستم تا ببینم چجوری میشه اینها رو خدمتتون داد. پیروز باشید

پاسخ

درود و سپاس

همیشه وقتی میام سایتتون می‌دونم که زحمت یه دانلود و کلی دردسر جستجوی لینک و تورنت را دارم.
ولی خیلی بابت معرفی و به اشتراک‌گذاری دانش‌تون از هر نوعش سپاسگزارم.
یعنی فکر کنم به خاطر توفیق اجباری آشنا شدن با سایت شما حدود ۳۰ گیگی دانلود کردم.
از فیلم Prometheus و حواشی گرفته تا باراکا،سمسرا و Act of Killing و خیلی فیلم و کارتون ناب و عالی.
البته سایت یک پزشک هم این دردسر های شیرین را داره 🙂

سلام دوست من… پس من از این به بعد هر پستی رو که مینویسم یه فاکتور هم برای ISPها صادر کنم 🙂
خیلی خیلی خوشحالم میشم اینجور کامنتها رو میخونم، برقرار باشی همیشه دوست من

پاسخ

درود و خسته نباشید

من دارم این مجموعه را از تورنت کاربر TvTeam می‌گیرم

فقط تا حالا نتونستم برای هیچ قسمتی زیرنویس پیدا کنم. البته زیرنویس انگلیسی

اطلاعی دارید که از کجا میشه زیرنویس مجموعه را دریافت کرد؟

سپاس

سلام دوست من، والله زیرنویس که نداره، یعنی من خودم دنبالش نرفتم ولی الان که گشتم من هم چیزی پیدا نکردم… در مورد گرو TVTeam هم مار درستی انجام میدید، من خودم هم این مستند و هم خیلی از سریالها رو از همونها میگیرم… بهترین ها رو براتون آرزو میکنم

پاسخ

سلام مسعود گرامی. چندی است وبلاگ عالی شما رو دنبال میکنم و خواستم ازتون تشکر کنم به خاطر مطالب بسیار خوبتون. اتفاقا امروز با خواهر کوچیکم سر همین موضوع گفتگو میکردیم که تاریخ فقط اون چیزی که در مدرسه میگن نیست بلکه اون فقط بخش بسیار محدود و کوچیکی از تاریخ سیاسیه و در اصل تاریخ تشکیل شده از تاریخ فرهنگ، ادیان، علم، هنر، فلسفه، تاریخ طبیعی و … . حالا این مستندی که معرفی کردید همه این چهره های تاریخ رو در کنار هم قرار داده و سعی کرده از بالا بر وقایع نظر داشته باشه. با توجه به این که کانال هیستوری در پروژه هاش خیلی قوی تر از حد معمول ظاهر شده(مثل بازی تاج و تخت) حس میکنم اینبار هم با یک پروژه خیلی قوی رو برو هستم. شدیدا مشتاق شدم که این مستند رو ببینم. باز هم ممنون.

سلام دوست من، توضیح موجز و درستی بود، کللاً نگاه نقطه‌ای و اسنپ شاتی به هیچ موضوعی درست نیست و همیشه بیاد از دور و از همه جوانب را بررسی نمود تا حداکثر حقیقت آشکار شود. فقط جسارتاً من یه توضیح بدهم که سریال بازی تاج و تحت ساخته شبکهHBO است و ارتباطی با کانال مستندسازی هیستوری را ندارد. وقتی مستند رو دیدید محبت میکنید اگر نظرتون را با من و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.
بهترین ها رو براتون آرزو میکنم، پیروز و سربلند باشید

پاسخ

سلام مسعود جان
بعد از مدتها که به وبت سر زدم دیدم بشدت آپدیت شده :دی
واقعا از مطالبت لذت میبرم و خوشحالم همچنان با وجود اینکه مثل همه ما دائم الگرفتاری بازم مینویسی
امیدوارم این مستند هم مثل بقیه توصیه هات یه روز به تنبلی من غلبه کنه و بتونم دنبالش کنم
البته اینم بگم که شخصا به تاریخ با وجود همه جذابیت هاش خیلی بدبینم :دی

سلام علی جان، ممنونم که بیادم بودی و خوشحالم که راضی بودی… آره حتماً ببین و نظرت هم با من و دیگر دوستان به اشتراک بزار، به خود تاریخ بدبین نباش، به مورخها بدبین باش 🙂

پاسخ

می دونی مشکل چیه …
خوندن هر پست از بلاگت خیلی زمان می بره، بعد از هر پست کلی مطلب دیگه و فیلم و عکس و کتاب و … هست که آدم دلش نمیاد نخونه و استفاده نکنه.
به نظرم این واقعا … عالیه، مهمترین دلیلیه که نوشته هات رو دنبال می کنم…

سلام، خب من اولش ترسیدم گفتم نکنه مطلبی مشکلی داشته که اینجوری گفتید ولی خب بعدش خیلی خوشحال شدم، واقعیت اینه که هیچوقت هیچکدوم از پستهام قرار نبوده طولانی بشه، همه رو به نیت دو سه پاراگراف شروع میکنم ولی خب هی حیفم میاد اون لذتی رو که خودم میبرم با دوستانم به اشتراک نگذارم، خیلی خوشحالم که راضی هستید،
پیروز و برقرار باشی همیشه دوست من

پاسخ

مسعود عزیز،
من چندتا دونه، کمتر از انگشتان یک دست، وبلاگ می شناسم که محتوا ایجاد می کنن، البته شخصی نویسی ها به کنار، امیدوارم شما این حرکت بسیار اثربخشتون رو ادامه بدید.

سلام دوست من، ممنون از محبتی که دارین، با این همه انرژی که از شما دوستان میگیرم حتماً این کار را میکنم، پیروز و سربلند باشی همیشه

پاسخ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.