خانه > سینما, طنز > راهنمای کامل زندگی با زنان: بیل کازبی

راهنمای کامل زندگی با زنان: بیل کازبی

{lang: 'fa'}

راهنمای کامل زندگی با زنان: بیل کازبی

-

سلام

-

مقدمه

 یک اصطلاحی در زبان این اهل فرنگ هست به نام Living Legend که معنیش هم ساده و مشخص است: فرد یا گروهی که علیرغم زنده بودن، اینقدر نام و آوازه‌اش بزرگ است که همه جا به هنر و توانمندی آنها احترام گذاشته میشود و به نوعی برابر یا بیشتر از تمامی همتایان (مرده و زنده) خود در آن شاخه هنری، ورزشی و یا علمی دارای اعتبار می‌باشند. برای معادل فارسی هم فکر میکنم “اسطوره زنده” مناسب باشه.

راجر واترز

راجر واترز

در هر شاخه ای از علم و هنر که نگاه کنیم نمونه هایی از این افراد را می‌بینیم، به عنوان مثال باب دیلن یا راجر واترز  یا بروس اسپرینگستین و … و یا در سینما کلینت ایستوود یا پیتر اوتول یا جین هکمن یا جک نیکلسون و امثالهم… همانطوری که عرض کردم این لیست میتونه در هر بخش هنری و علمی و… و در هر کشوری متفاوت باشه، شاید در ایران واضح‌ترین مثال در موسیقی استاد شجریان یا در عرصه شعر آقای هوشنگ ابتهاج و یا در سینما آقای جمشید مشایخی… البته عرض کردم این فقط برای ذکر مثال بود و خداینکرده ذکر نشدن نام بزرگان دیگر دلیل بر ناچیز انگاشته شدن اون عزیزان نیست…

استاد شجریان

استاد شجریان

decorative-lines-3من همیشه سعی کردم و میکنم که این نصیحت بزرگانمون که “خنده بر هر درد بی درمان دواست” و “بخند تا دنیا به رویت بخندد” و “خرم بزی و جهان بشادی گذران” و مشابه را آویزه گوشم کرده و لحظه‌ای از خواندن و شنیدن مطالب طنز و البته همراهی با دوستان طناز، غفلت نکنم. حالا این که مرز طنز و هزل کجاست و معیارهای طنز آرمانی چی است، نمیدونم طنز انتقادی و … را بعداً راجع بهش صحبت می‌کنیم. یکی از گونه های خیلی خوب و البته خلاقانه طنز در خارج از کشور و بخصوص آمریکا «استندآپ کمدی» است که البته در ایران چندان رواج ندارد. بجز حمید ماهی صفت و یکی دو نفر دیگه که اسمشون رو نیاریم بهتره!! کار چندانی در داخل برای این موضوع صورت نگرفته، البته در چند سال اخیر چند تا چهره ایرانی در خارج از کشور توانستند اسم و رسم خوبی برای خودشون تو این حوزه دست و پا کنند.

مازیار جبرانی‏ - Maziar “Maz” Jobrani

مازیار جبرانی‏ – Maziar “Maz” Jobrani

استندآپ کمدی عمدتاً تو بارها، کلوبها و در بهترین حالت در سالنهای بزرگ برگزار میشه و علیرغم اقبال عمومی بالا، هیچوقت به عنوان یک شاخه هنری معتبر شناخته نشده، این در حالی است که برخی از بزرگان و غولهای سینما و تلویزیون نظیر «جی لنو»، «رابین ویلیامز»، «ادی مورفی» و حتی «وودی آلن» همشون کارشون رو از استندآپ کمدی‌ها شروع کردند و در اونجا بود که مشهور شدند.

جیم کری

جیم کری

من مشتری پروپاقرص استندآپ های قدیمی و جدید هستم و اتفاقاً کلکسیون خوبی هم جمع کردم، و هرجا هم ببینم کار جدیدی اومده سعی میکنم سریع ببینمش… من در این پست چند تا از چهره‌های جدید و قدیمشون رو معرفی کرده ام. ولی یک نکته‌ای که خیلی باید حواسمون بهش جمع باشه اینه که دیدن لذت بردن از استندآپ مستلزم دونستن ظرف زمان و مکان اجرای اون هست، مثلاً اگه مارتین لورنس میاد با لهجه ایتالیایی مثلاً سیستم زباله نیویورک رو مسخره میکنه واضح هست که منظورش جولیانی شهردار سابق نیویورک هست و یا اگه یه اجرای قدیمی از ادی مورفی رو میبینید که آرایش زنونه داره و از بیوفایی! دم میزنه باید حواستون باشه که در بحبوحه رسوایی اخلاقی بیل کلینتون نمایش داده شده است و امثالهم.

ادی مورفی

ادی مورفی

باید لهجه ها را خوب شناخت و اسلنگ‌ها را درست تفسیر کرد. به عبارت دیگر عمده این استندآپ‌ها برای مخاطب خارج از آمریکا کمی ثقیل و دور از ذهن است و در بخش عمده ای از اونها شاید متوجه دلیل خندیدن مردم و حضار نشویم. یک نکته بسیار بسیار مهم دیگر بیان واژه های (بعضاً ابداعی) خیلی خیلی زشتی است که در این اجراها استفاده میشه که شاید یکم با روحیات همه سازگار نباشه…

decorative-lines-3حالا در این حوزه، یعنی استندآپ کمدی؛ بدون شک و با هر سلیقه‌ای، سلطان بلامنازع و اسطوره زنده کسی نیست بجز “بیل کازبیBill Cosby” بزرگ… ایشون نزدیک ۵۰ ساله که این کار رو داره انجام میده و برخلاف خیلی‌های دیگه که تو سالنهای کوچیک برنامه اجرا میکنند، ایشون اجراهای عادیشون در کداک تیاتر و مدیسون اسکوئر گاردن! و استادیوم‌های بزرگ هست.

بیل کازبی در جوانی

بیل کازبی در جوانی

راجع به کارهای شاخص و شوهای تاریخی ایشون خودتون برید تو اینترنت بگردید و ببیند، ولی من میخوام توجه شما را به آخرین اجرای ایشون در تور کمدی Bill Cosby: Far From Finished جلب کنم. این اجرا در یک کلمه “بینظیره”… چندتا ویژگی بسیار شاخص در این استندآپ دیده میشه که من قبل از این کمتر دیده بودم:

بیل کازبی

بیل کازبی

یک- از اول تا آخر این اجرا، حتی و حتی یک کلمه زشت هم نمیشنویم که بینظیره… این آقای کازبی بقدری در کارش مهارت داره که فقط با فن بیان و ترکیب بندی های درست از خنده اشک به چشم حاضرین میاره، بدون حتی یک کلمه Fدار!!!

دو- در کل اجرا، ایشون سرجاش نشسته و فقط با کلام، حرکات دست و چشم خودش مردم رو میخندونه…

سه – سادگی و روانی کلام ایشون باعث میشه که با معلومات معمولی زبان هم بشه ازش لذت برد، نه از واژه‌های ترکیبی عجیب و غریب استفاده میکنه و نه تکیه کلامهای محلی میندازه… کلمات واضح بیان میشوند و نه نصفه و تند…

چهار- طنز ایشون وابسته به زمان و مکان نیست، موضوعی که ایشون انتخاب کرده (زندگی زناشویی، قبل و بعد از ازدواج)، بقدری عمومیت داره که خیالتون راحت باشه که از این میامی (فلوریدا) تا اون میامی (خراسان رضوی) ، همه باهاش بخوبی ارتباط برقرار می‌کنند.

بیل کازبی

بیل کازبی

من خودم این اجرای جدید ایشون رو نصفه شب داشتم نگاه میکردم و همون اوایلش بزرگترین دغدغه‌ام این بودم که خانواده تابحال حتماً از صدای خنده های من بیدار شدند، حداقل رعایت همسایه ها رو بکنم.

decorative-lines-2a

خوشبختانه به راحتی میتونید در سایتهای دانلود و تورنت، کار جدید ایشون (Bill Cosby: Far From Finished) رو دانلود کنید و یا از آیتیونز خریداری کنید. ولی بهرشکل برای خالی نبودن عریضه، دو کلیپ کوتاه از اجرای ایشون رو برای دانلود قرار دادم، ببینید و لذت ببرید:

decorative-lines-2

بیل کازبی

بیل کازبی

در پایان باز هم پیشنهاد میکنم به من اعتماد کنید و این اجرا را حتماً ببینید.

-

-

شاد و پیروز و سربلند باشید

-

-

مسعود زمانی ۱۶ آذر ۱۳۹۲

-

-

–***–

«اگر از طریق فید (خوراک) من این نوشته را مطالعه می‌کنید، برای دسترسی مستقیم از این لینک استفاده کنید»

–***–

پستهای مشابه:

Like 2 نفر این نوشته را پسندیدند
avataravatar
Categories: سینما, طنز
 1. احسان
  ۱۷ آذر ۱۳۹۲ در ۲۰:۵۳ | #1

  Opera 12.16 Windows XP

  سلام

  جالب بود ممنون

  این کلیپ استندآپ کمدی از مکس امینی را پیشنهاد میکنم ببینی : درباره پسرهای ایرانیه!

  http://www.aparat.com/v/qg7da

  • مسعود
   ۱۷ آذر ۱۳۹۲ در ۲۱:۵۰ | #2

   Firefox 25.0 Windows 7

   سلام، خیلی ممنونم دوست من، آره مکس هم پنج شش تا کلیپ خنده دار و خوب داره، من Tomato Juice رو خیلی دوست دارم :)

 2. احسان
  ۱۸ آذر ۱۳۹۲ در ۰۰:۱۶ | #3

  Opera 12.16 Windows XP

  سلام

  پیشنهاد میکنم این استنداپ کمدی که درباره “شازده کوچولو و اصول مذاکره بین سازمانی” است را ببینی

  http://www.aparat.com/v/85i4B

  همینطور این یکی که درباره “بینوایان و بحران اقتصادی حوزه ی یورو” هست :

  http://www.aparat.com/v/Vj5PF

  • مسعود
   ۱۸ آذر ۱۳۹۲ در ۰۴:۵۴ | #4

   Firefox 25.0 Windows 7

   سلام، اینا خیلی خوب بود، چه حضور ذهن و فن بیانی داشت مجریه… دستت درد نکنه احسان جان، واقعاً لبخند به لبم آورد… فقط یه نکته ای که بنظرم میرسه اینه که این مدل اجرا علیرغم شیاهتهاش بنظرم نمیتونه جزو استندآپ کمدیها طبقه بندی بشه… بهرشکل بازم ممنون… شاد باشی همیشه

 3. ۱۸ آذر ۱۳۹۲ در ۰۰:۴۷ | #5

  Chrome 2.0.156.1 Windows XP

  سلام
  دستت درد نکنه که نیومدی فقط بگی خنده بر هر درد بی درمان دواست و بعد بری.چندتا کلیپ هم برای رسیدن به این منظور گذاشتی.
  آخه تا به هرکی میرسه هی میگه غصه نخور بخند تا دنیا بهت بخنده.اخه به چی بخنده وقتی کلی مشکل رو سرش آواره.ادم مگه دیوونست الکی بخنده.یه حرفی یه برنامه ای یه تلنگری کمکی تا بتونه بخنده آخه.

  • مسعود
   ۱۸ آذر ۱۳۹۲ در ۰۴:۵۸ | #6

   Firefox 25.0 Windows 7

   سلام، خب خوشحالم که برای چند لحظه هم که شده خنده بر لبانتون اومد… دقیقاً درسته، مثل خیلی نکات دیگه همیشه فقط به همدیگه اون نکته رو گوشزد میکنیم ولی راهکار ارائه نمیکنیم… دلتان همیشه شاد و لبخند بر لبانتان دائمی

 4. ۱۹ آذر ۱۳۹۲ در ۰۸:۱۳ | #7

  Chrome 31.0.1650.63 Windows

  گذاشتم دانلود شن. ممنون

  • مسعود
   ۱۹ آذر ۱۳۹۲ در ۱۶:۴۹ | #8

   Firefox 25.0 Windows 7

   خواهش میکنم، پیروز باشید

 5. مینو
  ۱۹ آذر ۱۳۹۲ در ۰۸:۳۰ | #9

  Firefox 8.0.1 Windows XP

  سلام اقا مسعود.من تازه با سایت شما اشنا شدم و خیلی خوشحالم چون مطالب خیلی جذابی مینویسید. ممنونم

  • مسعود
   ۱۹ آذر ۱۳۹۲ در ۱۶:۴۹ | #10

   Firefox 25.0 Windows 7

   سلام دوست من، من هم خوشحالم که راضی هستین، بازهم تشریف بیارین…

 6. رسا
  ۲۰ آذر ۱۳۹۲ در ۲۳:۳۳ | #11

  Firefox 25.0 Windows 7

  سلام خسته نباشید
  سایت و نوع نوشتنت فوق العاده است لطفا به همین شیوه ادامه بده
  متاسفانه تو وب فارسی افرادی که مثل شما حرفه ای دنیا رسانه را دنبال کنند کم هستند اگه سایت و وبلاگ فارسی یا حتی انگلیسی میشناسید که مطالبش به سبک سایت خودتونه لطفا معرفی کنید بازم مرسی به خاطر سایت عالی تون.

  • مسعود
   ۲۱ آذر ۱۳۹۲ در ۰۰:۲۲ | #12

   Firefox 25.0 Windows 7

   سلام دوست من، ممنونم، من ریفرنسم برای خیلی از مطالب دیلی شو و کولبرت ریپورت هست، ولی معمولاً برنامه های تلویزیونی و بلاگهای دکتر کاکو و نیل دگراس تایسون رو هم خیلی خیلی جدی دنبال میکنم.
   پیروز و سربلند باشی همیشه

 7. احمد
  ۲۷ آذر ۱۳۹۲ در ۲۲:۰۵ | #13

  Chrome 31.0.1650.63 Windows XP

  آقا بسیار جالب بود، ممنون

  من تو چند سال اخیر دو تا فیلم Sleepwalk with Me و Funny People رو هم درباره زندگی همین استنآپ کمدین‌ها دیدم که بد نبودند

  • مسعود
   ۲۸ آذر ۱۳۹۲ در ۰۱:۳۳ | #14

   Firefox 25.0 Windows 7

   سلام دوست من، من هیجکدوم از اون دو فیلم رو ندیدم متاسفانه… میزارم تو برنامه هام که ببینمشون… ممنون بابت معرفیشون. پیروز و سربلند باشی همیشه

 8. احسان
  ۵ بهمن ۱۳۹۲ در ۱۶:۰۲ | #15

  Opera 12.16 Windows XP

  سلام

  امروز فیلم

  Bill Cosby – Himself

  را دیدم که میتونم بگم از

  Far From Finished

  هم خنده‌دار تر بود

  نسخه ۱۰۳ دقیقه‌ایی اش روی یوتیوب هست که میتونی به رایگان ببینی یا دانلود کنی!

  این فیلم موضوعش درباره بچه داشتن است!

  ندیدنش موجب پشیمانی است!

  • مسعود
   ۶ بهمن ۱۳۹۲ در ۲۰:۵۶ | #16

   Firefox 26.0 Windows 7

   سلام احسان جان، آقا خیلی خیلی ممنونم از این پیشنهاد خوبت… حتماً میزارم توی برنامه ام برای دیدن، ممنون که با من و دیگر دوستان به اشتراک گذاشتیش… پیروز و سربلند باشی همیشه دوست من

 9. ۹ بهمن ۱۳۹۲ در ۱۳:۱۶ | #17

  Firefox 26.0 Windows

  عالی بود، چه شخصیت خوبی داره این بیل کازبی، توی Stand up کمدین های ایرانی، مازیار جبرانی و مکس امینی عالی هستند. اونور آبی هم خدابیامورز جرج کارلین با وجود طنز سیاه و گاها بی ادبانه اش واقعا دوست داشتنیه.

  • مسعود
   ۹ بهمن ۱۳۹۲ در ۱۷:۵۷ | #18

   Firefox 26.0 Windows 7

   واقعاً کاراکتر جذابی داره… متاسفانه جرج کارلین رو نمیشناسم ولی ممنون که گفتی… بریم ببینیم چی ازش پیدا میکنم :)… پیروز و برقرار باشی همیش برادر

 1. بدون بازتاب

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: